Houslistka Monika Urbanová a harfistka Hedvika Mousa Bacha založily Duo Beautiful Strings již během svých studií na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze v roce 2010. Za sebou měly vítězství v různých mezinárodních soutěžích i sólové zkušenosti. Od té doby společně vystupují na koncertních pódiích jak v České republice, tak i v zahraničí.

V letech 2011-2013 vystupovaly v představení Easy Living divadla Mlejn. Šlo o nevšední spojení klasické hudby se vzdušnou vertikální akrobacií. Vystoupily na festivalech Nekonvenční žižkovský podzim, Mezinárodní varhanní festival ve Filipově, Středočeské kulturní léto, Pražský Montmartre, Léto v parcích, České doteky hudby aj.

Beautiful Strings spolupracuje se zpěvačkami K. Janů, M. Fassati, s flétnistkami N. Květoňovou, E. Miškovou a s violoncellistkami D. Weiss Hoškovou a Z. Adorján.

Interpretky zahrnují do svého repertoáru kromě originálních kompozic též vlastní aranžmá. Díla francouzských mistrů (C. Debussy, M. Ravel, C. Saint-Saens aj.) natočily v roce 2013 na CD „Beau Soir“. V loňském roce 2020 oslavily deset let společného koncertování, a proto natočily svůj druhý disk ze skladeb autorů 20. století (A. Piazolla, A. Pärt, J. Williams, O. Urban aj.), který vyšel u ARCO DIVA. Vznikly také první videoklipy. 

V květnu 2021 získaly druhé místo (Zlaté ocenění) v soutěži PRAH-A-HARP Festival v kategorii profesionál.

S pozitivními ohlasy se setkávají též hudebně edukativní koncerty pro školy a školky „Za poznáním tajů hudby“ a jejich koncerty pro seniory. Jejich široký a pestrý repertoár od baroka až po současnost, virtuozita a preciznost hry sklízí úspěchy hudebních kritiků i široké veřejnosti. 

Jiří Sejkora - hoboj

Jiří Sejkora se narodil ve Svitavách, kde také započal své hudební vzdělání. Hru na hoboj studoval u Josefa Brožka v Havlíčkově Brodě, poté na Pražské konzervatoři ve třídě prof. F. X. Thuriho, později Jana Thuriho. V roce 2011 absolvoval Akademii múzických umění v Praze u profesorky Liběny Sequardtové. Jeho hru také ovlivnily mistrovské kurzy u profesorů Jean-Louise Capezzaliho, Jérôma Guicharda, Francoise Leleuxe, Richarda Kilmera a Christiana Wetzela. V roce 2007 vystoupil v rámci festivalu Mladá Praha v pražském Rudolfinu s Concertantní symfonií W. A. Mozarta. Za doprovodu Karlovarského symfonického orchestru provedl Koncert pro hoboj a orchestr R. Strausse a Koncert C dur W. A. Mozarta. Sólově vystupoval s Komorním orchestrem Žilina. Byl členem Plzeňské filharmonie a Karlovarského symfonického orchestru. Často hostuje v mnoha tělesech – Kremerata Baltica, Pražská komorní filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Brněnská filharmonie, Jihočeská komorní filharmonie, Centrum nové hudby Ostrava, apod. Pro Český rozhlas natočil Fantazii pro theremin, hoboj, smyčcový kvartet a klavír B. Martinů.

 

Přemysl Kšica - varhany

 Narodil se v roce 1981 v Praze. Po maturitě na gymnáziu absolvoval studium hry na varhany na Pražské konzervatoři, na AMU v Praze (prof. Josef Popelka) a na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst ve Stuttgartu (prof. Dr. Ludger Lohmann), dále obor dirigování (prof. Jan Valta) na Konzervatoři v Teplicích. 
Studiu varhanní improvizace se věnoval u prof. Jaroslava Vodrážky, doc. Jaroslava Tůmy a Johannese Mayra. Vzdělání dále rozšířil prostřednictvím mnoha varhanních kurzů pod vedením vynikajících zahraničních varhaníků (Lorenzo Ghielmi, Olivier Latry, Günter Kaunzinger a další). Je držitelem řady ocenění z varhanních soutěží. Třikrát získal cenu za varhanní improvizaci v Opavě, v roce 2004 získal  3. cenu na Mezinárodní soutěži mladých varhaníků v Lublani, v roce 2005 2. místo na Varhanní soutěžní přehlídce v Mostě a v roce 2010 2. cenu na Mezinárodní varhanní soutěži Petra Ebena v Opavě. V Praze působí mnoho let jako chrámový varhaník, od roku 2013 v chrámu svatého Mikuláše na Malé Straně. Vyučuje hru na varhany na Konzervatoři v Teplicích. Věnuje se koncertní a nahrávací činnosti u nás a v zahraničí (koncertoval v řadě států Evropy, ale i v Rusku a Číně). Spolupracuje s různými vokálně-instrumentálními soubory (Kühnův smíšený sbor, Pražský filharmonický sbor, Pražský katedrální sbor, Český filharmonický sbor Brno).

 

Lukáš Sommer- kytara

Lukáš Sommer je český koncertní kytarista a přední osobnost mladé skladatelské generace. Absolvoval studia hry na kytaru a kompozice na Konzervatoři  v Českých Budějovicích, Pražské konzervatoři a HAMU. Je autorem unikátního kytarového recitálu, který zahrnuje přes 30 opusů a je přirovnáván k časosběrnému dokumentu. Jako kytarista pravidelně koncertuje u České republice i v zahraničí. Jeho kompozice jsou stále častěji uváděny i na zahraničních pódiích (Chicago, Minnesota, Dillí, Manila, Florencie, ad.).

Těžištěm jeho tvorby jsou jak orchestrální skladby, tak komorní hudba, často vznikající na objednávku předních interpretů. Své skladby napsal na objednávku festivalů Pražské jaro, Opera Barga, Festival delle Nazioni, Concerto Bohemia, Concentus Moraviae, Hudba Znojmo a dalších. Ve své tvorbě vychází z tradice evropské skladatelské školy, kterou obohacuje o ingredience netradičních skladatelských postupů. Rád se vydává za hranice klasické hudby a snaží se propojit vlivy etnické, jazzové a klasické hudby.